Modern Black Porcelain Bench. Hand crafted using the finest materials imported from Italy. Beautiful Italian black porcelain columns with white veining. Completed with textured designer linen fabric and black lacquered trim detail. Porcelain veining and detailing varies from piece to piece but looks consistent with images seen.
| Country: | Italy |
|---|---|
| Date of Manufacture: | New |
| Materials: | Porcelain, Wood, Fabric |
| Height: | 19.5 in. (49.53 cm) |
| Width: | 60 in. (152.4 cm) |
| Depth: | 17 in. (43.18 cm) |
| Seat Height: | 18" |
| Condition: | New |
| Style: | Modern |
| Other: | Lead Time of 8-10 Weeks |
Shipping for destinations located more than 100 km from our showroom are not automatically calculated at checkout.
A custom shipping quotation will be provided upon purchase, based on the size, weight, and delivery destination of the item(s).
For complete information regarding shipping options, delivery regions, and applicable policies, please review Carrocel’s Shipping & Delivery Policy















