Alvar Aalto Tea Trolley 900 Modern Bar Cart
SKU: CE-3432
Bar Carts, Furniture Accessories
Alvar Aalto Tea Trolley 900 Modern Bar Cart. Iconic Scandinavian modern design by Alvar Aalto. The trolley features ceramic tiles, and a rattan basket which makes it perfect for serving. This iconic piece was first displayed at the World Exhibition in Paris in 1937. In pristine original condition with one small crack on a single tile.
| Country: | Finland |
|---|---|
| Date of Manufacture: | 1960's |
| Materials: | Birch, Ceramic, Rattan |
| Height: | 23.5 in. (59.69 cm) |
| Width: | 35.5 in. (90.17 cm) |
| Depth: | 26 in. (66.04 cm) |
| Condition: | Good, 1 Small Crack on Single Tile |
| Style: | Scandinavian Modern, Mid-Century Modern |
Shipping for destinations located more than 100 km from our showroom are not automatically calculated at checkout.
A custom shipping quotation will be provided upon purchase, based on the size, weight, and delivery destination of the item(s).
For complete information regarding shipping options, delivery regions, and applicable policies, please review Carrocel’s Shipping & Delivery Policy
























