This is a custom table made and finished from scratch by our master craftsmen. It features an original Deco pedestal design with an absolutely stunning table top featuring Macassar starburst field, burled walnut banding and a polished nickel inlay as well as polished nickel trim on the pedestals. Displayed as a one piece top, this table can be custom made in different dimensions should it be desired.
| Country: | Canada |
|---|---|
| Date of Manufacture: | 2017 |
| Materials: | Macassar, Walnut |
| Height: | 30 in. (76.2 cm) |
| Width: | 144 in. (365.76 cm) |
| Depth: | 52 in. (132.08 cm) |
| Condition: | New, Made to order |
| Style: | Art Deco, Modern |
Shipping for destinations located more than 100 km from our showroom are not automatically calculated at checkout.
A custom shipping quotation will be provided upon purchase, based on the size, weight, and delivery destination of the item(s).
For complete information regarding shipping options, delivery regions, and applicable policies, please review Carrocel’s Shipping & Delivery Policy

















