Carrocel Custom Macassar Marble Top Sideboard Credenza Buffet
SKU: B-2017
Console Tables, Sideboards and Buffets
Custom made by Carrocel, this sideboard is made of exotic Macassar Ebony wood. It is hand polished to a rich deep, gloss patina. Featuring inset brass trim and hardware to further accentuate the clean lines of this piece. And to top it off a luxurious Italian silver Potoro stone. The perfect piece for a luxe and chic interior.
| Country: | Canada |
|---|---|
| Date of Manufacture: | New, made to order |
| Materials: | Marble, Macassar, Walnut, Brass |
| Height: | 36 in. (91.44 cm) |
| Width: | 72 in. (182.88 cm) |
| Depth: | 20 in. (50.8 cm) |
| Condition: | New, Custom |
| Style: | Modern |
| Other: | Made to Order, Lead times 12-16 weeks |
Shipping for destinations located more than 100 km from our showroom are not automatically calculated at checkout.
A custom shipping quotation will be provided upon purchase, based on the size, weight, and delivery destination of the item(s).
For complete information regarding shipping options, delivery regions, and applicable policies, please review Carrocel’s Shipping & Delivery Policy



















