Art Deco Burl Sandalwood & Shagreen Display Cabinet Secretaire c 1935 by Jules Deroubaix
SKU: C-3015
Armoires, Bookcases, Console Tables, Display Cabinets
This Jules Deroubaix display cabinet secretaire is timeless, functional, and effortlessly chic. Made of burl sandalwood, it showcases a drop door paneled with gorgeous shagreen to add texture and French style. When opened, it reveals an ebony interior with small drawers for trinkets, stationary and more. Below the drop door are four lower drawers which all lock if necessary, and to the side are the two mirrored display compartments cased in domed glass and trimmed with brass. The side display cabinets have glass shelving, perfect for picture frames and other decor. This piece sits atop tapered legs, and is a great addition to any space.
| Country: | France |
|---|---|
| Date of Manufacture: | 1935 |
| Materials: | Burl Wood, Shagreen, Glass, Brass, Chrome |
| Height: | 51.25 in. (130.18 cm) |
| Width: | 42 in. (106.68 cm) |
| Depth: | 18.5 in. (46.99 cm) |
| Condition: | Good, Original condition, Drop down door key non functional but still secures, new glass shelves |
| Customizable: | No |
| Style: | Art Deco |
Shipping for destinations located more than 100 km from our showroom are not automatically calculated at checkout.
A custom shipping quotation will be provided upon purchase, based on the size, weight, and delivery destination of the item(s).
For complete information regarding shipping options, delivery regions, and applicable policies, please review Carrocel’s Shipping & Delivery Policy



















