Vintage Mid-Century Modern Sofa in Designer Velvet
SKU: LR-3223
$5,500 In Stock / One of a Kind / On Hold - Please Call For Details
Vintage Mid-Century Modern sofa. Custom reupholstered with a designer velvet fabric. Classic anodized black legs with gold accents. Frame H: 28.5″ Pillow H: 33″
| Country: | USA |
|---|---|
| Date of Manufacture: | 1960 |
| Materials: | Metal, Wood, Velvet |
| Height: | 33 in. (83.82 cm) |
| Width: | 96 in. (243.84 cm) |
| Depth: | 33 in. (83.82 cm) |
| Seat Height: | 19" |
| Condition: | Restored |
| Style: | Mid-Century Modern, Modern |
| Other: | Seat Depth 22" |
Shipping for destinations located more than 100 km from our showroom are not automatically calculated at checkout.
A custom shipping quotation will be provided upon purchase, based on the size, weight, and delivery destination of the item(s).
For complete information regarding shipping options, delivery regions, and applicable policies, please review Carrocel’s Shipping & Delivery Policy


















