Vintage Mid-Century Modern Brass Torch Floor Lamp
SKU: LA-8157
Lighting, Furniture Accessories
$2,500 In Stock / One of a Kind
Vintage mid-century modern brass torch floor lamp. Original from the 1970’s this art deco inspired floor lamp features beautiful brass with unique sandblasted etched glass.
| Country: | USA |
|---|---|
| Date of Manufacture: | 1970's |
| Materials: | Brass, Glass, Metal |
| Height: | 70.5 in. (179.07 cm) |
| Width: | 13 in. (33.02 cm) |
| Depth: | 13 in. (33.02 cm) |
| Condition: | Good |
| Style: | Mid-Century Modern |
Shipping for destinations located more than 100 km from our showroom are not automatically calculated at checkout.
A custom shipping quotation will be provided upon purchase, based on the size, weight, and delivery destination of the item(s).
For complete information regarding shipping options, delivery regions, and applicable policies, please review Carrocel’s Shipping & Delivery Policy

















