Set of 8 Regency Black Lacquered Cane Back Dining Chairs
SKU: DC-5185
Set of 8 Regency black lacquered cane back dining chairs. Masterfully restored in a satin black lacquer finish with all new upholstery work. Fabric is a high-performance textured linen with tones of grey, black and charcoal. Featuring detailed cane work with sculpted cut out design on frame. The perfect meld of traditional American styling with a modernized twist. American, circa 1970’s. Set of 8 includes 6 side chairs and 2 arm chairs.
6 Side W: 19.5” H: 38.25” D: 24” SH: 19.5”
2 Arm W: 23.5” H: 38.25” D: 25” SH: 19.5”
| Country: | USA |
|---|---|
| Date of Manufacture: | 1970's |
| Materials: | Wood, Fabric, Cane |
| Height: | 38.25 in. (97.16 cm) |
| Width: | 23.5 in. (59.69 cm) |
| Depth: | 25 in. (63.5 cm) |
| Seat Height: | 19.5" |
| Condition: | Restored, Like New |
| Style: | Regency, Transitional |
Shipping for destinations located more than 100 km from our showroom are not automatically calculated at checkout.
A custom shipping quotation will be provided upon purchase, based on the size, weight, and delivery destination of the item(s).
For complete information regarding shipping options, delivery regions, and applicable policies, please review Carrocel’s Shipping & Delivery Policy


























