Set of 8 Carrocel Custom Finito Dining Chairs
SKU: DC-5087
A recent addition to the Carrocel Custom Collection. The Finito dining chairs are sophisticated and modern. These chairs are Italian made and are elegantly and cleanly designed. These chairs are upholstered in an Italian butter soft hand stitched leather. These chairs can be custom ordered to match the décor of your home.
| Country: | Italy, Canada |
|---|---|
| Date of Manufacture: | New, Made to Order |
| Materials: | Wood, Leather |
| Height: | 35 in. (88.9 cm) |
| Width: | 19 in. (48.26 cm) |
| Depth: | 21 in. (53.34 cm) |
| Seat Height: | 19" |
| Condition: | New, Made to Order |
| Customizable: | Yes |
| Style: | Contemporary, Modern |
Shipping for destinations located more than 100 km from our showroom are not automatically calculated at checkout.
A custom shipping quotation will be provided upon purchase, based on the size, weight, and delivery destination of the item(s).
For complete information regarding shipping options, delivery regions, and applicable policies, please review Carrocel’s Shipping & Delivery Policy

























