Restored Vintage Mid-Century Modern Sectional Sofa Set
SKU: LR-3432
Restored Vintage Mid-Century Modern Sectional Sofa Set. Featuring original iconic mid-century modern curved design. Masterfully restored with new luxurious upholstery material in beige color tone. This 3-piece sofa set is completed with sleek black legs capped with brass feet.
Fabric MAXWELL: WESTHILL # 05 MARBLE
Left section: W:53.75” D: 29.75”
Middle section: W:75” D:40”
Right section: W:52” D:35”
| Country: | USA |
|---|---|
| Date of Manufacture: | 1970's |
| Materials: | Fabric, Wood, Metal |
| Height: | 31.75 in. (80.65 cm) |
| Width: | 142 in. (360.68 cm) |
| Depth: | 32 in. (81.28 cm) |
| Seat Height: | 17" |
| Condition: | Restored, Excellent |
| Style: | Mid-Century Modern |
Shipping for destinations located more than 100 km from our showroom are not automatically calculated at checkout.
A custom shipping quotation will be provided upon purchase, based on the size, weight, and delivery destination of the item(s).
For complete information regarding shipping options, delivery regions, and applicable policies, please review Carrocel’s Shipping & Delivery Policy






























