Vintage Chrome Lounge Chair by Milo Baughman
SKU: LR-2826
Vintage Chrome Lounge Chair by Milo Baughman. This armchair features a curved metallic frame coupled with earthy fabric cushioning. The original frame in polished chrome brings a whole new level of class. The angle of the backrest is carefully planned to hit the right mark between comfort and a good posture. Elevate your space with this vintage one of a kind 1970’s piece.
| Country: | United States |
|---|---|
| Date of Manufacture: | 1970's |
| Materials: | Chrome, Fabric |
| Height: | 32 in. (81.28 cm) |
| Width: | 24 in. (60.96 cm) |
| Depth: | 27 in. (68.58 cm) |
| Seat Height: | 17.5" |
| Condition: | Excellent, Restored |
| Customizable: | Yes |
| Style: | Contemporary, Modern |
Shipping for destinations located more than 100 km from our showroom are not automatically calculated at checkout.
A custom shipping quotation will be provided upon purchase, based on the size, weight, and delivery destination of the item(s).
For complete information regarding shipping options, delivery regions, and applicable policies, please review Carrocel’s Shipping & Delivery Policy















