Pair of Mid-Century Modern Walnut Lounge Chairs
SKU: LR-3409
Pair of Mid-Century Modern Walnut Lounge Chairs. America circa 1970’s, iconic mid-century modern styling. Beautiful curves and unique shape. Masterfully restored in a rich dark espresso walnut and all new upholstery work. Fabric features beautiful modern styling creating a stunning revival of this original design.
| Country: | USA |
|---|---|
| Date of Manufacture: | 1970's |
| Materials: | Walnut, Fabric |
| Height: | 33.5 in. (85.09 cm) |
| Width: | 25 in. (63.5 cm) |
| Depth: | 35.5 in. (90.17 cm) |
| Seat Height: | 17" |
| Condition: | Excellent, Restored |
| Style: | Mid-Century Modern |
| Other: | Arm Height 22" |
Shipping for destinations located more than 100 km from our showroom are not automatically calculated at checkout.
A custom shipping quotation will be provided upon purchase, based on the size, weight, and delivery destination of the item(s).
For complete information regarding shipping options, delivery regions, and applicable policies, please review Carrocel’s Shipping & Delivery Policy























