Pair of Mid-Century Modern Danish Lounge Chairs Stitched Leather
SKU: LR-3467
These stunning mid-century modern Danish lounge chairs are a beautiful addition to any living space. They are crafted from walnut with sleek curved arms. Stitched leather upholstery with thick seat cushions for added comfort. These chairs are made in Denmark in the 1970’s and have been beautifully maintained over the years. Whether you’re looking to add a touch of modern style to your home or simply need a comfortable place to relax, these Danish lounge chairs are the perfect choice. Chair frames finished in a dark walnut color.
| Country: | Denmark |
|---|---|
| Date of Manufacture: | 1970's |
| Materials: | Leather, Walnut |
| Height: | 29 in. (73.66 cm) |
| Width: | 24 in. (60.96 cm) |
| Depth: | 31.25 in. (79.38 cm) |
| Seat Height: | 17" |
| Condition: | Excellent |
| Style: | Mid-Century Modern |
| Other: | Arm Height: 22.5" |
Shipping for destinations located more than 100 km from our showroom are not automatically calculated at checkout.
A custom shipping quotation will be provided upon purchase, based on the size, weight, and delivery destination of the item(s).
For complete information regarding shipping options, delivery regions, and applicable policies, please review Carrocel’s Shipping & Delivery Policy






















