Modern Walnut Sculptural Coffee Table with Ottomans
SKU: CE-3575
This modern walnut coffee table is a striking fusion of sculptural design and functional luxury. Crafted in rich walnut with a deep charcoal-toned finish, its expansive, softly contoured surface appears to float above integrated platforms, creating a bold architectural presence. Discreetly nestled beneath are upholstered pull-out ottomans, upholstered in a textured high performance stain resistant – soft to the touch vegan leather, seamlessly blending comfort and versatility into the design. Thoughtfully engineered for modern living, this statement piece transforms effortlessly from refined coffee table to an inviting hub for lounging, entertaining, or relaxed gatherings.
Coffee Table W: 69.5” H: 15.25” D: 45”
Table Depth with Ottomans: 60”
Ottoman Small W: 26” H: 16” D: 16”
Ottoman Long W: 40” H: 16” D: 16”
| Country: | USA |
|---|---|
| Date of Manufacture: | New |
| Materials: | Walnut, Vegan Leather - Charlotte Fabrics V903 Iron |
| Height: | 16 in. (40.64 cm) |
| Width: | 69.5 in. (176.53 cm) |
| Depth: | 60 in. (152.4 cm) |
| Seat Height: | 16" |
| Condition: | New |
| Style: | Modern |
| Other: | Table with 2 Ottomans on Rollers |
| Available Worldwide: | Contact for Price |
|---|






























