Modern High Gloss Black Lacquer Sideboard
SKU: B-2092
Sideboards and Buffets, Console Tables
Modern High Gloss Black Lacquer Sideboard. New from the USA, this creation is a mixture of modern styling with a traditional soul. Beautiful sleek curved door panels with unique rounded legs tapering to metal sabot in brass. Completed with a high gloss polished black lacquered finish with rounded brass hardware handles. Sideboard has lots of storage with 3 drawers lined with black felt and 2 large doors opening to a single shelf in each compartment. Sold and priced individually with a total of 2 available.
| Country: | USA |
|---|---|
| Date of Manufacture: | New |
| Materials: | Wood, Metal, Gold Leaf |
| Height: | 35.75 in. (90.81 cm) |
| Width: | 57.5 in. (146.05 cm) |
| Depth: | 16.5 in. (41.91 cm) |
| Condition: | New |
| Style: | Modern, Transitional |
Shipping for destinations located more than 100 km from our showroom are not automatically calculated at checkout.
A custom shipping quotation will be provided upon purchase, based on the size, weight, and delivery destination of the item(s).
For complete information regarding shipping options, delivery regions, and applicable policies, please review Carrocel’s Shipping & Delivery Policy























