Modern Glass and Acrylic Cocktail Table. Original mid-century modern design, America, circa 1970’s. All original with thick acrylic legs and stainless-steel accented frame. Table has extremely minor wear consistent with age and use.
| Country: | USA |
|---|---|
| Date of Manufacture: | 1970's |
| Materials: | Acrylic, Glass, Stainless Steel |
| Height: | 15 in. (38.1 cm) |
| Width: | 58 in. (147.32 cm) |
| Depth: | 30 in. (76.2 cm) |
| Condition: | Good, minor wear consistent with age |
| Style: | Mid-Century Modern, Modern |
Shipping for destinations located more than 100 km from our showroom are not automatically calculated at checkout.
A custom shipping quotation will be provided upon purchase, based on the size, weight, and delivery destination of the item(s).
For complete information regarding shipping options, delivery regions, and applicable policies, please review Carrocel’s Shipping & Delivery Policy



















