Mid-Century Modern Stainless Steel Bar Cart. Unique stainless steel tubular design with black perforated metal shelves. Features curved metal bar to keep bottles secure. American, circa 1970’s. In restored condition with minor wear consistent with age.
| Country: | USA |
|---|---|
| Date of Manufacture: | 1970's |
| Materials: | Stainless Steel, Metal |
| Height: | 22.25 in. (56.52 cm) |
| Width: | 23.5 in. (59.69 cm) |
| Depth: | 15 in. (38.1 cm) |
| Condition: | Excellent, Minor wear consistent with age |
| Style: | Mid-Century Modern |
Shipping for destinations located more than 100 km from our showroom are not automatically calculated at checkout.
A custom shipping quotation will be provided upon purchase, based on the size, weight, and delivery destination of the item(s).
For complete information regarding shipping options, delivery regions, and applicable policies, please review Carrocel’s Shipping & Delivery Policy















