Mid-Century Modern Sectional Sofa in Textured Linen
SKU: LR-3427
Mid-Century Modern large sectional sofa. Masterfully restored with all new upholstery, in a textured beige linen fabric. Iconic mid-century design, 1970’s, America. Sofa rests upon inset walnut legs in a dark espresso finish. Includes 2 bolster cushions for added comfort.
PC1 W: 90” H: 30” D: 35” SH: 16.5” SD: 22.5”
PC2 W: 72” H: 30” D: 35” SH: 16.5” SD: 22.5”
| Country: | USA |
|---|---|
| Date of Manufacture: | 1970's |
| Materials: | Fabric, Wood |
| Height: | 30 in. (76.2 cm) |
| Width: | 124.5 in. (316.23 cm) |
| Depth: | 72 in. (182.88 cm) |
| Seat Height: | 16.5" |
| Condition: | Restored, Excellent |
| Style: | Mid-Century Modern, Modern |
| Other: | Seat Depth 22.5" |
Shipping for destinations located more than 100 km from our showroom are not automatically calculated at checkout.
A custom shipping quotation will be provided upon purchase, based on the size, weight, and delivery destination of the item(s).
For complete information regarding shipping options, delivery regions, and applicable policies, please review Carrocel’s Shipping & Delivery Policy




























