Mid-Century Modern Curved Leather Office Chair
SKU: DK-3009
Mid-Century Modern Curved Leather Office Chair. America, circa 1970’s. Original mid-century modern design with sleek curved shaping. Masterfully restored in premium Italian leather in a charcoal grey color tone. Completed with a large stainless-steel pedestal with wheel castors. Chair can tilt and swivel, seat height can be adjusted using the manual mechanism underneath.
| Country: | USA |
|---|---|
| Date of Manufacture: | 1970's |
| Materials: | Leather, Stainless Steel |
| Height: | 32.5 in. (82.55 cm) |
| Width: | 24.5 in. (62.23 cm) |
| Depth: | 28 in. (71.12 cm) |
| Seat Height: | 20.5" |
| Condition: | Excellent, Restored, All new upholstery |
| Style: | Mid-Century Modern |
| Other: | Seat Depth 20" |
Shipping for destinations located more than 100 km from our showroom are not automatically calculated at checkout.
A custom shipping quotation will be provided upon purchase, based on the size, weight, and delivery destination of the item(s).
For complete information regarding shipping options, delivery regions, and applicable policies, please review Carrocel’s Shipping & Delivery Policy


















