Mahogany Buffet Cabinet with Champagne Leafed Doors by Jacques Garcia for Baker Furniture
SKU: B-2084
Sideboards and Buffets, Dressers
Mahogany Buffet Cabinet with Champagne Leafed Doors by Jacques Garcia for Baker Furniture. Beautiful transitional design with rich mahogany woods. Composed of 2 large silver leafed doors with champagne finish overtop. Interior cabinet has height adjustable shelves with 2 top center drawers. Finished with round brass ring hardware. Offered as a pair but available individually by request.
| Country: | USA |
|---|---|
| Date of Manufacture: | New |
| Materials: | Silver Leaf, Mahogany, Brass |
| Height: | 35 in. (88.9 cm) |
| Width: | 60 in. (152.4 cm) |
| Depth: | 19 in. (48.26 cm) |
| Condition: | New |
| Style: | Transitional, Modern |
Shipping for destinations located more than 100 km from our showroom are not automatically calculated at checkout.
A custom shipping quotation will be provided upon purchase, based on the size, weight, and delivery destination of the item(s).
For complete information regarding shipping options, delivery regions, and applicable policies, please review Carrocel’s Shipping & Delivery Policy































