A beautiful Louis Philippe chest of drawers in walnut, consisting of 5 drawers with high-quality ormolu handles & escutcheons with the original marble top. Drawers in top plinth and bottom plinth. The burl walnut on the front is beautiful in color and pattern. A very nice chest of drawers. Due to the items age we do not recommend use of the locking mechanism. This piece is all original and does have wear consistent with age as well as markings on the marble top.
| Country: | France |
|---|---|
| Date of Manufacture: | Late 1800's |
| Materials: | Marble, Walnut, Brass |
| Height: | 36.75 in. (93.35 cm) |
| Width: | 49 in. (124.46 cm) |
| Depth: | 21.5 in. (54.61 cm) |
| Condition: | Antique, wear consistent with age, wear and markings on marble |
| Style: | Traditional |
Shipping for destinations located more than 100 km from our showroom are not automatically calculated at checkout.
A custom shipping quotation will be provided upon purchase, based on the size, weight, and delivery destination of the item(s).
For complete information regarding shipping options, delivery regions, and applicable policies, please review Carrocel’s Shipping & Delivery Policy





















