Carrocel Custom Aridis Art Deco Dining Accent Chairs
SKU: DC-5042
These art deco dining chairs are part of the Carrocel Custom collection. They are custom finished in a hand applied, highlighted, and hand rubbed walnut finish and upholstered in an aged black leather. These chairs can be custom ordered in different finishes and coverings to perfectly match any chic dining room.
| Country: | Italy |
|---|---|
| Date of Manufacture: | New, Made to Order |
| Materials: | Wood, Leather |
| Height: | 35.5 in. (90.17 cm) |
| Width: | 22 in. (55.88 cm) |
| Depth: | 20.75 in. (52.71 cm) |
| Seat Height: | 20.25" |
| Condition: | New, Made to Order |
| Style: | Art Deco, Modern |
Shipping for destinations located more than 100 km from our showroom are not automatically calculated at checkout.
A custom shipping quotation will be provided upon purchase, based on the size, weight, and delivery destination of the item(s).
For complete information regarding shipping options, delivery regions, and applicable policies, please review Carrocel’s Shipping & Delivery Policy

















