Adrian Pearsall Mid Century Modern Walnut Gondola Sofa
SKU: LR-3431
Adrian Pearsall Mid-Century Modern Walnut Gondola Sofa. By iconic mid-century modern designer Adrian Pearsall. Masterfully restored to its original glory with newly refinished walnut frame and all new upholstery in a true to its age burgundy mohair material. American, circa 1960’s. This original masterpiece can be yours today.
| Country: | USA |
|---|---|
| Date of Manufacture: | 1960's |
| Materials: | Walnut, Mohair |
| Height: | 27 in. (68.58 cm) |
| Width: | 94 in. (238.76 cm) |
| Depth: | 34.5 in. (87.63 cm) |
| Seat Height: | 15.5" |
| Condition: | Excellent, Restored |
| Style: | Mid-Century Modern |
| Other: | Seat Depth 27" |
Shipping for destinations located more than 100 km from our showroom are not automatically calculated at checkout.
A custom shipping quotation will be provided upon purchase, based on the size, weight, and delivery destination of the item(s).
For complete information regarding shipping options, delivery regions, and applicable policies, please review Carrocel’s Shipping & Delivery Policy






















