Vintage Upholstered Mid-Century Modern Ottoman Stool
SKU: LR-3294
Vintage Upholstered Mid-Century Modern Ottoman Stool. Newly restored in dark grey fabric and sleek walnut feet.
| Country: | USA |
|---|---|
| Date of Manufacture: | 1970 |
| Materials: | Wood, Fabric |
| Height: | 18 in. (45.72 cm) |
| Width: | 24 in. (60.96 cm) |
| Depth: | 24 in. (60.96 cm) |
| Seat Height: | 18 |
| Condition: | Restored, Excellent |
| Style: | Mid-Century Modern, Modern |
Shipping for destinations located more than 100 km from our showroom are not automatically calculated at checkout.
A custom shipping quotation will be provided upon purchase, based on the size, weight, and delivery destination of the item(s).
For complete information regarding shipping options, delivery regions, and applicable policies, please review Carrocel’s Shipping & Delivery Policy















