Carrocel Custom Walnut and Acrylic Modern Credenza
SKU: B-2020
Console Tables, Sideboards and Buffets
This Carrocel custom made sideboard-Credenza is designed and built by Carrocel to create a breathtaking piece like no other. With the hand selected crotch walnut door panels, hand polished to a deep lustre and the black lacquered hand polished case. All finished with acrylic legs, makes this piece is like no other. The cabinet has an interior centre drawer and adjustable shelves.
This item is new, custom made to order.
| Country: | Canada |
|---|---|
| Date of Manufacture: | New, Made to order |
| Materials: | Walnut, Acrylic, Wood |
| Height: | 34 in. (86.36 cm) |
| Width: | 82 in. (208.28 cm) |
| Depth: | 18 in. (45.72 cm) |
| Condition: | New, Made to order. Approximately 12 Weeks Delivery. |
| Customizable: | Yes, Prices May Vary |
| Style: | Modern |
Shipping for destinations located more than 100 km from our showroom are not automatically calculated at checkout.
A custom shipping quotation will be provided upon purchase, based on the size, weight, and delivery destination of the item(s).
For complete information regarding shipping options, delivery regions, and applicable policies, please review Carrocel’s Shipping & Delivery Policy























