Vintage Modern Italian Dining Table by Carlo De Carli
SKU: DS-5223
This exquisite round vintage modern Italian dining table, designed by the renowned Carlo De Carli, is crafted from luxurious rosewood material and features a unique geometric pedestal design with metal accent ring. This one of a kind table dates back to the 1960’s and embodies the classic mid-century modern style. The table is in excellent original vintage condition and will make an incredible centerpiece to any dining room. Its timeless design and superior craftsmanship will make it a cherished heirloom for many generations to come. Whether you are looking for a statement piece to highlight an existing décor, or to start a new design theme, this table is sure to bring an elegant and sophisticated touch to any home.
| Country: | Italy |
|---|---|
| Date of Manufacture: | 1960's |
| Materials: | Rosewood, Wood, Metal |
| Height: | 29.5 in. (74.93 cm) |
| Width: | 59 in. (149.86 cm) |
| Depth: | 59 in. (149.86 cm) |
| Condition: | Excellent Vintage Condition |
| Style: | Modern, Mid-Century Modern |
| Other: | Artist - Carlo De Carli |
Shipping for destinations located more than 100 km from our showroom are not automatically calculated at checkout.
A custom shipping quotation will be provided upon purchase, based on the size, weight, and delivery destination of the item(s).
For complete information regarding shipping options, delivery regions, and applicable policies, please review Carrocel’s Shipping & Delivery Policy


























