Vintage Modern Hollywood Regency Lucite Sculpture Signed Van Teal
SKU: LA-8170
Vintage Modern Hollywood Regency Lucite Sculpture Signed Van Teal. Incredible freeform acrylic sculpture worked into a magnificent swirl design. Featuring unique “frosted” accenting with thick acrylic pedestal base. All original, America, Circa 1970’s. Acrylic has been polished to restore to original, extremely minor wear consistent with age.
| Country: | USA |
|---|---|
| Date of Manufacture: | 1970's |
| Materials: | Lucite |
| Height: | 22 in. (55.88 cm) |
| Width: | 14.5 in. (36.83 cm) |
| Depth: | 15 in. (38.1 cm) |
| Condition: | Good, Minor wear consistent with age |
| Style: | Modern, Hollywood Regency |
Shipping for destinations located more than 100 km from our showroom are not automatically calculated at checkout.
A custom shipping quotation will be provided upon purchase, based on the size, weight, and delivery destination of the item(s).
For complete information regarding shipping options, delivery regions, and applicable policies, please review Carrocel’s Shipping & Delivery Policy



















