Vintage Mid-Century Modern Lounge Chair
SKU: LR-3368
Vintage Mid-Century Modern Lounge Chair. Restored in a designer grey corduroy fabric. Unique shape and styling, resting upon stainless steel frame. American, circa 1970’s.
| Country: | USA |
|---|---|
| Date of Manufacture: | 1970's |
| Materials: | Stainless Steel, Fabric |
| Height: | 27 in. (68.58 cm) |
| Width: | 27 in. (68.58 cm) |
| Depth: | 24 in. (60.96 cm) |
| Seat Height: | 16.5" |
| Condition: | Good, Restored |
| Style: | Mid-Century Modern |
| Other: | Seat Depth 15.5" |
Shipping for destinations located more than 100 km from our showroom are not automatically calculated at checkout.
A custom shipping quotation will be provided upon purchase, based on the size, weight, and delivery destination of the item(s).
For complete information regarding shipping options, delivery regions, and applicable policies, please review Carrocel’s Shipping & Delivery Policy
















