Set of 3 Vintage Travertine Tear Drop Cocktail Tables
SKU: CE-3481
This beautiful set of 3 travertine accent tables is a perfect addition to any living room. Crafted in Italy during the 1970’s, these tables have tear drop shaped designs with beautiful, detailed travertine stone featuring a mixture of white and grey tones. Each piece is in excellent vintage condition with very minor wear consistent with age. Combining the 3 accent tables forms a unique cocktail table that will be sure to be the center of attention in your living room. The combination of mid-century modern design with a modern flare is sure to add a unique touch of sophistication and style to your living space.
| Country: | Italy |
|---|---|
| Date of Manufacture: | 1970's |
| Materials: | Travertine, Marble |
| Height: | 16.5 in. (41.91 cm) |
| Width: | 23 in. (58.42 cm) |
| Depth: | 27.5 in. (69.85 cm) |
| Condition: | All original, vintage, no chips or cracks |
| Style: | Modern, Mid-Century Modern |
Shipping for destinations located more than 100 km from our showroom are not automatically calculated at checkout.
A custom shipping quotation will be provided upon purchase, based on the size, weight, and delivery destination of the item(s).
For complete information regarding shipping options, delivery regions, and applicable policies, please review Carrocel’s Shipping & Delivery Policy


























