Set of 10 Custom Round Back Modern Dining Chairs Arrondi Chair
SKU: DC-5181
Set of 10 Custom Round Back Modern Dining Chairs Arrondi Chair. Featuring sleek black lacquer frame design with modern velvet fabric. New and hand crafted by the Carrocel artisans. Available in custom finishes and fabric – pricing may vary.
Fabric MAXWELL: FIRENZE # 516 FOUNDATION
| Country: | Canada |
|---|---|
| Date of Manufacture: | New |
| Materials: | Velvet, Wood |
| Height: | 35.5 in. (90.17 cm) |
| Width: | 22 in. (55.88 cm) |
| Depth: | 21 in. (53.34 cm) |
| Seat Height: | 21" |
| Condition: | New |
| Customizable: | Yes, Finish and Fabric |
| Style: | Modern, Art Deco |
| Other: | Seat Depth 16.5" |
Shipping for destinations located more than 100 km from our showroom are not automatically calculated at checkout.
A custom shipping quotation will be provided upon purchase, based on the size, weight, and delivery destination of the item(s).
For complete information regarding shipping options, delivery regions, and applicable policies, please review Carrocel’s Shipping & Delivery Policy























