Set of 10 Custom Modern Tonio Dining Chairs in Grey Designer Velvet
SKU: DC-5171
Set of 10 Custom Modern Dining Chairs in Grey Designer Velvet. Part of the hand crafted custom collection at Carrocel, the Tonio chair brings mid-century and modern aesthetics in a perfect blend. Crafted here in Canada using solid beechwood, featuring unique curved design with sleek arms. Upholstered in a grey designer crushed velvet with high gloss black lacquer legs. Completed with faux hand painted silver accents on feet. Chairs can be custom ordered in any quantity, finish, and COM – please inquire for details.
| Country: | Canada |
|---|---|
| Date of Manufacture: | New, Made to Order |
| Materials: | Velvet, Wood |
| Height: | 30.5 in. (77.47 cm) |
| Width: | 24 in. (60.96 cm) |
| Depth: | 23.5 in. (59.69 cm) |
| Seat Height: | 19.75" |
| Condition: | New, Made to Order |
| Customizable: | Yes, Finish and Fabric |
| Style: | Modern |
| Other: | Lead times 12-14 weeks |
Shipping for destinations located more than 100 km from our showroom are not automatically calculated at checkout.
A custom shipping quotation will be provided upon purchase, based on the size, weight, and delivery destination of the item(s).
For complete information regarding shipping options, delivery regions, and applicable policies, please review Carrocel’s Shipping & Delivery Policy



















