Carrocel Interiors has designed a luxurious set of 10 modern dining chairs, perfect for your home. These chairs are made in Canada with a contemporary mix of modern and classic styles. The chairs feature a comfortable, sleek design with a timeless appeal. The luxurious cream off-white fabric brings a touch of sophistication while the rich dark espresso wood finishing adds a touch of elegance. The chairs are built to last and are ideal for any dining area. With their comfortable design and timeless look, these chairs will be the perfect addition to any space.
| Country: | Canada |
|---|---|
| Date of Manufacture: | New |
| Materials: | Wood, Fabric |
| Height: | 36.25 in. (92.08 cm) |
| Width: | 25 in. (63.5 cm) |
| Depth: | 26.5 in. (67.31 cm) |
| Seat Height: | 20" |
| Condition: | New |
| Customizable: | Yes, Finish and Fabric |
| Style: | Contemporary, Modern |
| Other: | Seat Depth 18.5" Seat Width 18" |
Shipping for destinations located more than 100 km from our showroom are not automatically calculated at checkout.
A custom shipping quotation will be provided upon purchase, based on the size, weight, and delivery destination of the item(s).
For complete information regarding shipping options, delivery regions, and applicable policies, please review Carrocel’s Shipping & Delivery Policy


























