Pair of Vintage Polished Metal X Benches
SKU: LR-3520
This striking pair of vintage polished metal X-benches feature uniquely curved frames that embody iconic 1970’s mid-century modern design with a fresh, contemporary edge. The newly upholstered seats are finished in a high-performance textured grey and white fabric, adding subtle sophistication and durability. While the polished metal shows minimal imperfections consistent with age, the benches remain in exceptional condition. A timeless and sculptural addition to any refined interior.
| Country: | USA |
|---|---|
| Date of Manufacture: | 1970's |
| Materials: | Fabric, Metal |
| Height: | 18.5 in. (46.99 cm) |
| Width: | 19 in. (48.26 cm) |
| Depth: | 17.5 in. (44.45 cm) |
| Seat Height: | 17" |
| Condition: | Vintage, All new upholstery, Metal very minor imperfections |
| Style: | Mid-Century Modern, Modern |
Shipping for destinations located more than 100 km from our showroom are not automatically calculated at checkout.
A custom shipping quotation will be provided upon purchase, based on the size, weight, and delivery destination of the item(s).
For complete information regarding shipping options, delivery regions, and applicable policies, please review Carrocel’s Shipping & Delivery Policy

















