Pair of Modern Stainless Steel and Brass Bookshelf Stands Italy 1970's
SKU: C-3101
Pair of Modern Stainless Steel and Brass Bookshelf Stands Italy 1970’s. All original in good condition, wear consistent with age and use. Bookcases mount to wall for safety and support.
| Country: | Italy |
|---|---|
| Date of Manufacture: | 1970s |
| Materials: | Stainless Steel, Brass, Glass |
| Height: | 69 in. (175.26 cm) |
| Width: | 27.75 in. (70.49 cm) |
| Depth: | 19.75 in. (50.17 cm) |
| Condition: | Good, Wear consistent with age and use |
| Style: | Modern |
Shipping for destinations located more than 100 km from our showroom are not automatically calculated at checkout.
A custom shipping quotation will be provided upon purchase, based on the size, weight, and delivery destination of the item(s).
For complete information regarding shipping options, delivery regions, and applicable policies, please review Carrocel’s Shipping & Delivery Policy




















