Pair of Modern High Back Lounge Chairs with Designer Cream Velvet
SKU: LR-3322
Pair of Modern High Back Lounge Chairs with Designer Cream Velvet. Art deco inspired frames, made in Italy. Upholstered in a beige cream designer velvet and finished in a satin hand applied white lacquer. Unique curved profile and shape make these chairs a perfect statement for any room.
| Country: | Italy |
|---|---|
| Date of Manufacture: | New |
| Materials: | Wood, Velvet |
| Height: | 45 in. (114.3 cm) |
| Width: | 35 in. (88.9 cm) |
| Depth: | 33 in. (83.82 cm) |
| Seat Height: | 17" |
| Condition: | New |
| Style: | Modern, Art Deco |
| Other: | Seat Depth 26.5" |
Shipping for destinations located more than 100 km from our showroom are not automatically calculated at checkout.
A custom shipping quotation will be provided upon purchase, based on the size, weight, and delivery destination of the item(s).
For complete information regarding shipping options, delivery regions, and applicable policies, please review Carrocel’s Shipping & Delivery Policy

























