Pair of Modern Commode Chests in High Gloss Lacquer Finish
SKU: CM-3037
With its modern styling, traditional inspirations, and hand polished high gloss finish, this exquisite commode cabinet is a beautiful addition to any home. Crafted in the USA from the finest walnut woods. Unique brass ring hardware adds a touch of modern style, while its traditional inspiration creates a timeless look. The chest is finished with a rich dark espresso stain and black lacquer accents, all hand polished to a high gloss shine. This unique piece of furniture is sure to be a favorite in any home and makes it a great choice for any home décor. Whether you use it for storage with its spacious interior featuring 2 shelves or as an accent piece, this striking commode chest cabinet will be a welcomed addition to any space.
| Country: | USA |
|---|---|
| Date of Manufacture: | New |
| Materials: | Walnut, Brass |
| Height: | 35 in. (88.9 cm) |
| Width: | 48 in. (121.92 cm) |
| Depth: | 20.25 in. (51.44 cm) |
| Condition: | New |
| Style: | Modern |
Shipping for destinations located more than 100 km from our showroom are not automatically calculated at checkout.
A custom shipping quotation will be provided upon purchase, based on the size, weight, and delivery destination of the item(s).
For complete information regarding shipping options, delivery regions, and applicable policies, please review Carrocel’s Shipping & Delivery Policy


























