Pair of Mid-Century Modern Contour Lounge Chairs by Vladimir Kagan
SKU: LR-3315
Pair of Mid-Century Modern Contour Lounge Chairs by Vladimir Kagan. Vladimir Kagan designed lounge chairs with matching foot stools in an ebonized finish. Upholstered in a grey suede with clean single pipe detail.
Chairs: H:33.5” D:36” W:30” SH:16” SD 21”
Foot stool: W:20” D:21” H:15”
| Country: | USA |
|---|---|
| Date of Manufacture: | 1960's |
| Materials: | Walnut, Fabric |
| Height: | 33.5 in. (85.09 cm) |
| Width: | 30 in. (76.2 cm) |
| Depth: | 36 in. (91.44 cm) |
| Seat Height: | 16" |
| Condition: | Good |
| Style: | Mid-Century Modern, Modern |
| Other: | Seat Depth 21" |
Shipping for destinations located more than 100 km from our showroom are not automatically calculated at checkout.
A custom shipping quotation will be provided upon purchase, based on the size, weight, and delivery destination of the item(s).
For complete information regarding shipping options, delivery regions, and applicable policies, please review Carrocel’s Shipping & Delivery Policy





























