Mid Century Modern Black and White Lounge Chair
SKU: LR-3213
Mid-Century Modern Black and White Lounge Chair. Reupholstered in a designer fabric and refinished in a walnut finish.
| Country: | USA |
|---|---|
| Date of Manufacture: | 1960 |
| Materials: | Wood, Fabric |
| Height: | 27 in. (68.58 cm) |
| Width: | 27.5 in. (69.85 cm) |
| Depth: | 26 in. (66.04 cm) |
| Seat Height: | 17.5" |
| Condition: | Excellent Restored |
| Style: | Mid-Century Modern, Modern |
| Other: | Seat Depth 20.5" |
Shipping for destinations located more than 100 km from our showroom are not automatically calculated at checkout.
A custom shipping quotation will be provided upon purchase, based on the size, weight, and delivery destination of the item(s).
For complete information regarding shipping options, delivery regions, and applicable policies, please review Carrocel’s Shipping & Delivery Policy
















