Pair of Mid-Century Modern Accent Arm Chairs
SKU: DC-5179
Pair of Mid-Century Modern Accent Arm Chairs. American, circa 1960’s. Restored in beautiful patterned fabric with black lacquered frame.
| Country: | USA |
|---|---|
| Date of Manufacture: | 1960's |
| Materials: | Fabric, Wood |
| Height: | 33 in. (83.82 cm) |
| Width: | 24 in. (60.96 cm) |
| Depth: | 26 in. (66.04 cm) |
| Seat Height: | 19.5" |
| Condition: | Restored, Like New |
| Style: | Mid-Century Modern |
Shipping for destinations located more than 100 km from our showroom are not automatically calculated at checkout.
A custom shipping quotation will be provided upon purchase, based on the size, weight, and delivery destination of the item(s).
For complete information regarding shipping options, delivery regions, and applicable policies, please review Carrocel’s Shipping & Delivery Policy


















