Pair of Custom Linen Lounge Chairs with Antiqued Brass Frames by Carrocel
SKU: LR-3497
$8,500 In Stock
Pair of Custom Linen Lounge Chairs with Antiqued Brass Frames by Carrocel. Design inspired by Milo Baughman, newly made here in Canada. Upholstered in a designer textured cream linen fabric and complemented with an antiqued brass plated metal frame. These chairs can be custom ordered in different fabrics and metal finishes, please inquire for details.
| Country: | Canada |
|---|---|
| Date of Manufacture: | New |
| Materials: | Metal, Brass Plated, Fabric |
| Height: | 31 in. (78.74 cm) |
| Width: | 30 in. (76.2 cm) |
| Depth: | 32 in. (81.28 cm) |
| Seat Height: | 16.5" |
| Condition: | New |
| Customizable: | Yes, Metal and Upholstery |
| Style: | Modern, Contemporary |
Shipping for destinations located more than 100 km from our showroom are not automatically calculated at checkout.
A custom shipping quotation will be provided upon purchase, based on the size, weight, and delivery destination of the item(s).
For complete information regarding shipping options, delivery regions, and applicable policies, please review Carrocel’s Shipping & Delivery Policy






















