Pair of Art Deco Leather Club Chairs
SKU: LR-3457
Pair of art deco leather club chairs. France, circa 1950’s in original art deco design. Masterfully restored in all new Italian leather. Rich elegant tones with beautiful, curved shaping. Completed with a thick seat cushion for comfort and relaxing. Leather has a natural aged patina for that iconic club chair look.
| Country: | France |
|---|---|
| Date of Manufacture: | 1950's |
| Materials: | Leather, Wood |
| Height: | 31 in. (78.74 cm) |
| Width: | 36.5 in. (92.71 cm) |
| Depth: | 35 in. (88.9 cm) |
| Seat Height: | 16.5" |
| Condition: | Restored, New Distressed Italian Leather |
| Style: | Art Deco |
| Other: | Seat Depth 20.5" Seat Width 18" |
Shipping for destinations located more than 100 km from our showroom are not automatically calculated at checkout.
A custom shipping quotation will be provided upon purchase, based on the size, weight, and delivery destination of the item(s).
For complete information regarding shipping options, delivery regions, and applicable policies, please review Carrocel’s Shipping & Delivery Policy



























