Modern Twist Pedestal Stands in Ombre Lacquered Finish
SKU: CE-3439
End Tables, Furniture Accessories
Modern Twist Pedestal Stands in Ombre Lacquered Finish. Unique twisted modern design in composition fiberglass material. Masterfully finished by our incredible artisans in a dark to light ombre finish. American, circa 1980’s, restored like new. Priced as pair.
| Country: | USA |
|---|---|
| Date of Manufacture: | 1980's |
| Materials: | Fiberglass |
| Height: | 23 in. (58.42 cm) |
| Width: | 17 in. (43.18 cm) |
| Depth: | 17 in. (43.18 cm) |
| Condition: | Excellent, Restored |
| Style: | Modern |
Shipping for destinations located more than 100 km from our showroom are not automatically calculated at checkout.
A custom shipping quotation will be provided upon purchase, based on the size, weight, and delivery destination of the item(s).
For complete information regarding shipping options, delivery regions, and applicable policies, please review Carrocel’s Shipping & Delivery Policy

















