Modern Black Coffee Table with Gold Leaf Accents. Solid wood construction, made in the USA. Simplistic, modern, and elegant. Custom finished in a satin black lacquer cerused technique with antiqued gold accenting. The ceruse finish allows for the textures of the wood grains to be shown off while also aiding in durability. Top features unique tapered edge with large surface area, perfect for hosting or displaying collectibles.
| Country: | USA |
|---|---|
| Date of Manufacture: | New |
| Materials: | Wood, Gold leaf |
| Height: | 18.25 in. (46.36 cm) |
| Width: | 54 in. (137.16 cm) |
| Depth: | 54 in. (137.16 cm) |
| Condition: | New |
| Style: | Modern |
Shipping for destinations located more than 100 km from our showroom are not automatically calculated at checkout.
A custom shipping quotation will be provided upon purchase, based on the size, weight, and delivery destination of the item(s).
For complete information regarding shipping options, delivery regions, and applicable policies, please review Carrocel’s Shipping & Delivery Policy






















