Mid-century modern Lucite bench. Beautiful mid-century modern design with frosted acrylic Lucite panels. Unique rounded design finished with a faux alligator leatherette. Completed with stainless steel fastener details. All original in excellent condition. Seat is very firm with no foam material.
| Country: | USA |
|---|---|
| Date of Manufacture: | 1970's |
| Materials: | Lucite, Faux Leather, Metal, Wood |
| Height: | 21.25 in. (53.98 cm) |
| Width: | 60 in. (152.4 cm) |
| Depth: | 20 in. (50.8 cm) |
| Condition: | Good, Minor wear consistent with age |
| Style: | Mid-Century Modern, Modern |
Shipping for destinations located more than 100 km from our showroom are not automatically calculated at checkout.
A custom shipping quotation will be provided upon purchase, based on the size, weight, and delivery destination of the item(s).
For complete information regarding shipping options, delivery regions, and applicable policies, please review Carrocel’s Shipping & Delivery Policy





















