Mid-Century Modern Inspired Maple Lounge Chair by Ellen Degeneres Mildas Chair
SKU: LR-3346
Mid-Century Modern Inspired Maple Lounge Chair by Ellen Degeneres Mildas Chair. Featuring beautiful maple wood frame. Completed with thick plush cushions for maximum comfort. Finished in a satin dark brown maple with textured dark beige fabric.
| Country: | USA |
|---|---|
| Date of Manufacture: | New |
| Materials: | Maple, Fabric |
| Height: | 32 in. (81.28 cm) |
| Width: | 30 in. (76.2 cm) |
| Depth: | 34 in. (86.36 cm) |
| Seat Height: | 17" |
| Condition: | New |
| Style: | Mid-Century Modern, Modern |
| Other: | Arm Height 21.5" |
Shipping for destinations located more than 100 km from our showroom are not automatically calculated at checkout.
A custom shipping quotation will be provided upon purchase, based on the size, weight, and delivery destination of the item(s).
For complete information regarding shipping options, delivery regions, and applicable policies, please review Carrocel’s Shipping & Delivery Policy























