Mid-Century Modern Curved Back Lounge Chair
SKU: LR-3412
Mid-Century Modern Curved Back Lounge Chair. Iconic 1960’s mid-century modern styling. Featuring unique curved back with tufted buttons. Completed in a grey velvet material with thick plush seat cushion. Walnut legs are finished in a satin dark espresso color. The perfect accent chair for an entertaining room.
| Country: | USA |
|---|---|
| Date of Manufacture: | 1960's |
| Materials: | Walnut, Fabric |
| Height: | 26.5 in. (67.31 cm) |
| Width: | 30 in. (76.2 cm) |
| Depth: | 28 in. (71.12 cm) |
| Seat Height: | 18.5" |
| Condition: | Restored, Excellent |
| Style: | Mid-Century Modern |
| Other: | Seat Depth 20" |
Shipping for destinations located more than 100 km from our showroom are not automatically calculated at checkout.
A custom shipping quotation will be provided upon purchase, based on the size, weight, and delivery destination of the item(s).
For complete information regarding shipping options, delivery regions, and applicable policies, please review Carrocel’s Shipping & Delivery Policy


















