Mid-Century modern bench. Original mid-century design, America, circa 1970’s. Masterfully restored in a light grey satin lacquered finish with contrasting textured off-white fabric. Sleek clean styling with tapered leg design.
| Country: | USA |
|---|---|
| Date of Manufacture: | 1970's |
| Materials: | Wood, Fabric |
| Height: | 20 in. (50.8 cm) |
| Width: | 60.5 in. (153.67 cm) |
| Depth: | 18.5 in. (46.99 cm) |
| Condition: | Excellent, Restored |
| Style: | Mid-Century Modern |
Shipping for destinations located more than 100 km from our showroom are not automatically calculated at checkout.
A custom shipping quotation will be provided upon purchase, based on the size, weight, and delivery destination of the item(s).
For complete information regarding shipping options, delivery regions, and applicable policies, please review Carrocel’s Shipping & Delivery Policy

















