Louis XVI Style Marble Top Console Table
SKU: CE-3408
Louis XVI Style Marble Top Console Table. This 1940’s American piece is fully restored in a light bubble gum lacquer finish with original brass hardware. Beautiful beige crackle marble with unique detailed veining. Complete with small storage drawer with removable dividers.
| Country: | USA |
|---|---|
| Date of Manufacture: | 1940's |
| Materials: | Marble, Mahogany |
| Height: | 31 in. (78.74 cm) |
| Width: | 60 in. (152.4 cm) |
| Depth: | 14 in. (35.56 cm) |
| Condition: | Excellent, Restored |
| Style: | Louis XVI |
Shipping for destinations located more than 100 km from our showroom are not automatically calculated at checkout.
A custom shipping quotation will be provided upon purchase, based on the size, weight, and delivery destination of the item(s).
For complete information regarding shipping options, delivery regions, and applicable policies, please review Carrocel’s Shipping & Delivery Policy



















