CLASSIC traditional Louis XVI style dining chair with a beveled round back show wood frame, a serpentine seat and Louis XVI turned fluted legs. A traditional influenced dining chair, modernized and reinvented for today’s home. Seat height is 20″. This chair can be ordered in custom finishes and fabrics. This is a custom item; please note for custom items pricing excludes fabric.
| Country: | Italy |
|---|---|
| Date of Manufacture: | New |
| Materials: | Beechwood |
| Height: | 41 in. (104.14 cm) |
| Width: | 20.5 in. (52.07 cm) |
| Depth: | 24.5 in. (62.23 cm) |
| Condition: | New, Made to order |
| Customizable: | Yes |
| Style: | Contemporary, Modern |
| Other: | 2 Yards per chair |
Shipping for destinations located more than 100 km from our showroom are not automatically calculated at checkout.
A custom shipping quotation will be provided upon purchase, based on the size, weight, and delivery destination of the item(s).
For complete information regarding shipping options, delivery regions, and applicable policies, please review Carrocel’s Shipping & Delivery Policy













