Distressed Burgundy Leather Club Chair by Ellen Degeneres Wellington Chair
SKU: LR-3343
Distressed Burgundy Leather Club Chair by Ellen Degeneres Wellington Chair. Featuring plush seat and back cushion for maximum comfort. Accented with brown oak feet in a satin finish. Completed in a beautiful distressed patina burgundy leather.
| Country: | USA |
|---|---|
| Date of Manufacture: | New |
| Materials: | Leather, Oak |
| Height: | 36.5 in. (92.71 cm) |
| Width: | 38 in. (96.52 cm) |
| Depth: | 40 in. (101.6 cm) |
| Seat Height: | 20" |
| Condition: | New, Naturally Distressed Leather |
| Style: | Mid-Century Modern, Modern |
Shipping for destinations located more than 100 km from our showroom are not automatically calculated at checkout.
A custom shipping quotation will be provided upon purchase, based on the size, weight, and delivery destination of the item(s).
For complete information regarding shipping options, delivery regions, and applicable policies, please review Carrocel’s Shipping & Delivery Policy




















